هنگام نقاشی، ممکن است به طور تصادفی رنگ لاتکس روی لباس بریزد. بنابراین، چگونه رنگ لاتکس را از لباس پاک کنیم؟

در این مقاله می توانید سه روش پاک کردن رنگ لاتکس از لباس را یاد بگیرید.

می توانید رنگ لاتکس را با استفاده از یک حلال ملایم از روی لباس پاک کنید. حلال ملایم رنگ لاتکس را حل می کند و شستشوی رنگ لاتکس را با آب گرم صابون آسان تر می کند.

برای پاك كردن رنگ پلاستيك از روي لباس از لباس می توانید از الکل مالشی، سرکه سفید و الکل های معدنی به عنوان حلال استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه مشکلات رنگ لاتکس را برطرف کنیم؟

پاک کردن رنگ لاتکس

آیا می توانید رنگ لاتکس را از روی لباس پاک کنید؟

می توانید رنگ لاتکس را به راحتی از روی لباس پاک کنید. این به این دلیل است که رنگ لاتکس VOC (ترکیبات آلی فرار) یا مواد شیمیایی قوی که رنگ لباس ها را تغییر می دهد ندارد.

رنگ های لاتکس یا رنگ های پایه آب از آب به عنوان حلال رنگ استفاده می کنند. طبیعت پایه آب باعث می شود آن را از لباس و پارچه راحت تر جدا کنید. همچنین رنگ‌های لاتکس نازک هستند و کیفیت چسبندگی خوبی ندارند، بنابراین می‌توانید رنگ لاتکس را راحت‌تر از روی لباس پاک کنید.

برخلاف رنگ‌های روغنی، رنگ لاتکس براقیت ندارد که آب را دفع کند. در عوض، روکش خشک و بافتی دارد که می تواند تحت تأثیر آب قرار گیرد. بنابراین، هنگامی که یک حلال ملایم را روی رنگ لاتکس می‌زنید، حلال در پوشش رنگ فرو می‌رود و ذرات رنگ را حل می‌کند. هنگامی که ذرات رنگ دیگر به هم چسبیده نشدند، می توانید رنگ را پاک کنید.

پاک کردن رنگ لاتکس خشک شده

می توانید رنگ لاتکس خشک شده را از لباس پاک کنید، اما باید از حلال قوی مانند الکل استفاده کنید. الکل مالشی به نقطه رنگ شده نفوذ می کند و ذرات رنگ را حل می کند. پس از حل شدن ذرات رنگ، رنگ مایع می شود و می توانید آن را پاک کنید.

اگر رنگ لاتکس خشک شده باشد به این معنی است که حلال (آب) تبخیر شده و ذرات رنگ سفت شده اند. هنگامی که ذرات رنگ سفت شدند، رنگ به یک سطح می چسبد و نمی توانید آن را پاک کنید. برای پاك كردن رنگ پلاستيك از روي لباس، ابتدا باید پیوند بین ذرات رنگ را بشکنید. تنها راه شکستن پیوند ذرات رنگ استفاده از حلالی مانند الکل است.

چگونه رنگ لاتکس را از لباس پاک کنیم؟

پاک کردن رنگ لاتکس از لباس آسان است. راه های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. اما در این مقاله، ما سه روش موثر برای پاك كردن رنگ پلاستيك از روي لباس را بررسی خواهیم کرد:

ابزارهای مورد نیاز:

 • چاقو یا تیغ پلاستیکی
 • نوار چسب
 • حلال (ترجیحاً سرکه سفید)
 • پودر لباس شویی
 • یک اسفنج نرم
 • پارچه تمیز
 • مقدار زیادی آب
 1. لباس را برگردانید

ابتدا لباس  را از داخل به بیرون بچرخانید یا به قول معروف برعکس کنید. این به نمایان شدن سطح زیرین رنگ، که در این مورد به عنوان پوشش پایه عمل می کند، کمک می کند. رنگ لاتکس در قسمت داخلی پارچه شما همان رنگی است که بیشتر در پارچه آغشته شده است.

 1. رنگ لاتکس را خراش دهید

شما باید از یک چاقوی پلاستیکی برای خراش دادن رنگ تا حد امکان از روی پارچه استفاده کنید. با خراشیدن رنگ از قسمت های داخلی لباس و سپس سمت دیگر شروع کنید.

 1. حلال را روی لکه رنگ بمالید

بعد از اینکه بیشتر رنگ لاتکس را از روی لباس پاک کردید، باید یک حلال (مانند سرکه سفید یا الکل) روی لکه رنگ بمالید.

الکل های معدنی و رقیق کننده های رنگ قوی تر از الکل مالشی هستند، بنابراین فقط در صورتی از آنها استفاده کنید که رنگ لاتکس جدا نشود. همچنین، برای جلوگیری از لکه دار شدن لباس یا پارچه، باید الکل های معدنی را با آب رقیق کنید.

برای پارچه های حساس مانند پشم و ابریشم، از الکل مالشی یا الکل معدنی استفاده نکنید. در عوض، از شوینده های معمولی برای پارچه های حساس استفاده کنید.

بعد از اینکه حلال را روی رنگ لاتکس زدید، 10 دقیقه صبر کنید تا به پارچه آغشته شود. سپس، از یک برس نرم (یا اسفنج) برای تمیز کردن سطح رنگ شده استفاده کنید. این به پاک کردن رنگ از پارچه کمک می کند.

 1. پارچه را بشویید

پس از پاک کردن رنگ لاتکس از روی لباس، باید پارچه را با مواد شوینده شستشو دهید. شوینده لباسشویی لکه های رنگ باقی مانده و حلال باقی مانده را پاک می کند. اگر باقیمانده حلال را از روی لباس پاک نکنید، ممکن است رنگ آنها تغییر کند.

بعد از اینکه لباس ها را شستید، آنها را با آب گرم آبکش کنید و بگذارید خشک شوند.

 1. بگذارید تا خشک شود

منتظر بمانید تا لباس ها خشک شوند سپس لباس ها را بررسی کنید تا ببینید آیا رنگ کامل از لباس پاک شده است یا خیر.

محصولات مختلف برای پاک کردن رنگ

اسپری مو

با استفاده از اسپری مو می توانید رنگ لاتکس را از روی لباس پاک کنید. این به این دلیل است که محصولات اسپری مو حاوی مقدار زیادی الکل (25-50٪) هستند و الکل می تواند رنگ های لاتکس را از بین ببرد. این روش برای نقاط کوچک رنگ شده بهترین نتیجه را دارد.

در اینجا نحوه استفاده از اسپری مو برای از بین بردن رنگ لاتکس آمده است:

پارچه را روی یک سطح صاف قرار دهید، پارچه را روی یک سطح صاف مقاوم در برابر رطوبت مانند بتن قرار دهید. اسپری مو را روی نقطه آسیب دیده بزنید. اسپری مو روی رنگ های لاتکس کار می کند زیرا محصولات اسپری مو حاوی مقدار زیادی الکل هستند. الکل رنگدانه های رنگ را تجزیه می کند و حذف رنگ را آسان تر می کند.

پاک کردن رنگ، پس از چند دقیقه، از یک اسفنج نرم برای پاک کردن رنگ استفاده کنید. سپس پارچه را در آب گرم و صابون بشویید. این کار قبل از اینکه پارچه را بشویید، رنگ را پاک می کند. سپس بگذارید تا خشک شود

سرکه

سرکه اسید ملایمی است که رنگ لاتکس را از روی لباس حل کرده و از بین می برد. با این حال، شما باید از سرکه سفید استفاده کنید. به این دلیل که سرکه سفید روی لباس‌ها ملایم‌تر است و در از بین بردن رنگ لاتکس سرسخت از لباس‌ها کارآمدتر است.

سرکه به پوشش رنگ لاتکس نفوذ کرده و پلیمر را از رنگدانه رنگ حل می کند. پس از حل شدن پلیمر، رنگ پیوند خود را با لباس از دست داده و پاک می شود. سرکه همچنین رنگ لاتکس خشک را از لباس پاک می کند.

در اینجا نحوه استفاده از سرکه برای از بین بردن رنگ لاتکس آمده است:

سرکه سفید را روی رنگ لاتکس بریزید.

چند دقیقه صبر کنید تا پارچه سرکه را جذب کند.

از یک برس نرم برای تمیز کردن پوشش رنگ استفاده کنید.

هنگامی که رنگ لاتکس پاک شد، از آب گرم و صابون برای پاک کردن باقی مانده سرکه از لباس استفاده کنید.

اگر سرکه سفید را برای مدت طولانی روی پارچه بگذارید، سرکه سفید باعث تغییر رنگ لباس می شود. بنابراین، شما باید باقی مانده سرکه سفید را حذف کنید.

پاک کننده رنگ

شما نباید از پاک کننده رنگ روی لباس یا پارچه استفاده کنید. این به این دلیل است که ترکیب پاک کننده رنگ برای استفاده در سطوح سخت مانند چوب، بتن و پلاستیک طراحی شده است. جنس پارچه یا لباس برای پاک کننده های رنگ بسیار حساس و نرم هستند.

بعد از اینکه ترکیب پاک کننده رنگ را روی سطحی اعمال کردید، این ترکیب با خیساندن در رنگ به سطح می چسبد. پس از مدتی، ترکیب پاک کننده رنگ با رنگ آغشته به آن خشک می شود. هنگامی که این اتفاق افتاد، می توانید با استفاده از یک اسکرابر رنگ، ترکیب پاک کننده رنگ را از روی سطح (همراه با رنگ) خراش دهید.

اما ترکیب پاک کننده رنگ روی لباس یا پارچه خیلی خشن است. همچنین، لباس‌ها به اندازه کافی صاف نیستند که ترکیب به طور یکنواخت اعمال شود. این به معنای کاربرد ناهموار و متعاقباً نتایج ناهموار است. استفاده از پاک کننده های رنگ روی لباس باعث لکه دار شدن پارچه و خراب شدن پارچه می شود.

در عوض، از حلال های ملایم مانند الکل، سرکه سفید و اسپری مو استفاده کنید. شما حتی می توانید از جوش شیرین استفاده کنید اما مطمئن شوید که تمام دستورالعمل ها را دنبال کنید.

نتیجه گیری

از بین بردن رنگ لاتکس از روی پارچه آسان است. تنها چیزی که نیاز دارید یک حلال قوی ملایم، یک خراش دهنده رنگ و مواد شوینده لباسشویی است. برای از بین بردن رنگ لاتکس می توانید از سرکه سفید، الکل مالشی یا اسپری مو به عنوان حلال استفاده کنید.