اگر در حال آماده شدن برای بازسازی کف چوبی یا وسایل چوبی خود باشید، استفاده از روکش مناسب بسیار مهم است. معمولا برای داشتن یک روکش بادوام از کیلر پلی اورتان استفاده می شود. دانستن زمان استفاده، نحوه اعمال و معایب احتمالی کیلر پلی اورتان بسیار مهم است.

نکته: کیلر پلی اورتان یک پوشش مایع است که با قلم مو اعمال شده و شفاف می شود. این یک نوع رزین است که برای محافظت از کف، کابینت و سایر کارهای چوبی استفاده می شود.

کیلر پلی اورتان

بیشتر بخوانید: پوشش های پلی اورتان برای چوب چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

خواص پلی اورتان

پلی اورتان یک رزین مصنوعی است که که در تکمیل کف، کابینت و سایر کارهای چوبی استفاده می شود. پلی اورتان یک انتخاب مطلوب است زیرا شفاف، مقاوم در برابر آب، قارچ و کپک بوده و در برابر سایش مقاوم است. کیلر پلی اورتان سریع‌تر از سایر انواع کیلر خشک شده و به صورت صاف یا براق دیده می‌شود.

انواع کیلر پلی اورتان

کیلر های پلی اورتان در دو نوع  پایه آب و آلکیدی وجود دارد. پلی اورتان های پایه آب نسبت به آلکیدی سازگارتر با محیط زیست و ایمن تر هستند، اما به اندازه محصولات آلکیدی در برابر سایش مقاوم نیستند. همچنین محصولات پلی اورتان برای سطوح خاص مانند کف و کابینت طراحی شده است.

کاربرد پلی اورتان

کیلر پلی اورتان معمولا با اسپری هوا و یا ایرلس اعمال می شود. در یک یا دو لایه به عنوان لایه نهایی اجرا می شود. کیلر های پلی اورتان در دو نوع مات و براق موجود هستند.

در صورت استفاده نادرست یا در لایه های بیش از حد، کیلر پلی اورتان می تواند باعث پلاستیکی شدن سطوح چوبی شود. بسیاری از انواع کیلر ها در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیستند و به مرور زمان زرد می شوند. همچنین ممکن است افزودن انواع دیگر روکش‌ها به سطوحی که کیلر پلی‌اورتان اعمال شده دشوار باشد، زیرا ممکن است در چسبیدن آن‌ها مشکل داشته باشند. نازک شدن کیلر پلی اورتان با الکل های معدنی می تواند به کاهش سطح پلاستیکی شدن آن کمک کند.

کیلر پلی اورتان ماندگاری بالایی دارد. پلی اورتان آلکیدی یک روکش بسیار بادوام است، اما استفاده از آن نیز آسان است. در برابر حرارت، مواد شیمیایی و سایش و پارگی مانند خط و خش مقاوم است. هنگامی که بر اساس دستورالعمل ها اعمال می شود، پلی اورتان آلکیدی پوششی درخشان ایجاد می کند که رنگ چوب را عمیق تر می کند. پلی اورتان پایه آب به عمق چوب نفوذ نمی کند و همچنین به چوب رنگ نمی بخشد.

ملاحظات ایمنی کیلر پلی اورتان

اگر از پلی اورتان آلکیدی استفاده می کنید، از حرارت و آتش دوری کنید زیرا بسیار قابل احتراق است. مطمئن شوید که در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید و از ماسک تنفسی، دستکش و لباس محافظ استفاده کنید. دستورالعمل های محصول را به دقت دنبال کنید.

به یاد داشته باشید که پلی اورتان های آلکیدی می توانند در شرایط سرد یا مرطوب به آرامی خشک شوند، بنابراین مهم است که قبل از اعمال یک لایه کاملاً خشک شود. آنها همچنین مستعد جذب گرد و غبار هستند، بنابراین در یک منطقه تمیز و عاری از گرد و غبار کار کنید. پلی اورتان آلکیدی حاوی حلال های آلی است که می تواند بر محیط زیست تأثیر منفی بگذارد، در حالی که پایه آب سازگارتر با محیط زیست است.