چرا رنگ دیوار زرد می شود؟

هیچ چیز مانند یک سطح سفید زیبا و تازه رنگ آمیزی شده نیست. از آشپزخانه، حمام، و حتی در بیرون از خانه، رنگ سفید می تواند ظاهری تازه و تمیز ایجاد کند. اما چرا رنگ دیوار زرد می شود؟ به دلایل مختلفی دیوارهای سفید شما می توانند دچار رنگ زرد بشوند. برای اطلاع از اینکه چرا رنگ سفید دیوار زرد می شود و برای جلوگیری از زرد شدن رنگ دیوارهایتان با ما همراه باشید.

رنگ سفید دیوار زرد

با توجه به زرد شدن رنگ سفید در طول زمان، این موضوع در رنگ‌های ارگانیک، یعنی رنگ‌های روغنی و آلکیدی، رایج‌تر است. این رنگدانه نیست، سفیدها رنگدانه های معدنی نسبتاً بادوامی هستند، بلکه خود مواد، روغن ها، رزین ها و لاک هایی که رنگدانه در آنها معلق می شود، به تدریج زرد می شوند. آلاینده های موجود در محیط و همچنین اکسیداسیون مداوم وسایل نقلیه نفتی/رزینی و لاکی که زرد می شود. ناخالصی‌ها و پرکننده‌های حجیم بی‌اثر در رنگ‌های ارزان‌تر نیز حساسیت بیشتری به زرد شدن دارند. به خاطر داشته باشید که اکسیداسیون یک جزء مهم در خشک کردن و پخت رنگ های روغنی و رزینی است. اینها آنقدر خشک نمی شوند که اکسید می شوند، روغن بزرک یا رزین ها به طور مولکولی با اکسیژن اتمسفر ترکیب می شوند و منجر به جامد شدن (پلیمریزاسیون) می شود. این فرآیند مدت ها پس از آن دوره خشک شدن اولیه ادامه می یابد.

به عنوان یک نگرانی مداوم، رنگ اکریلیک سفید به مراتب کمتر در معرض این اکسیداسیون است. آنها از طریق تبخیر واقعی آب، همراه با یک رزین مصنوعی پلیمریزه می شوند.

عامل دیگر اشعه ماوراء بنفش و حتی نور طبیعی شدید خورشید است و در برخی موارد نور مصنوعی خاص نیز می تواند باعث محو شدن و زرد شدن رنگ شود.

دلایل رایج زرد شدن رنگ

اگر از خود می پرسید: “چرا رنگ سفید من زرد می شود؟” شما تنها نیستید. زرد شدن رنگ سفید نه تنها در دیوارهای رنگ شده، بلکه در سایر موارد نیز رایج است. به احتمال زیاد رنگ سفید را تجربه کرده اید که روی چوب زرد می شود یا متوجه شده اید که کابینت های سفید رنگ به مرور زمان زرد می شوند.

رنگ بر پایه روغن

یکی از دلایل اصلی زرد شدن رنگ سفید، ساختار خود رنگ است. اگر رنگ شما زرد شده است، این احتمال وجود دارد که بر پایه روغن باشد. رنگ های روغنی دارای مزایای بسیاری از جمله توانایی پنهان کردن عیوب و مقاومت در برابر خراش هستند، با این حال، زرد شدن دیوارهای سفید یک نقطه ضعف است.

قدیمی شدن

اگر مدتی از رنگ آمیزی خانه خود می گذرد، احتمالاً دلیل زرد شدن رنگ شما صرفاً به دلیل مدتی است که گذشته است. زرد شدن اغلب یک عارضه جانبی طبیعی و رایج فرآیند خشک شدن و پیری رنگ روغن است. پیری یکی از دلایل رایج زرد شدن رنگ های سفید روی دیوار، کابینت، چوب و … است.

کمبود نور

آیا تا به حال یک کمد قدیمی را کنار گذاشته اید و متوجه شده اید که رنگ پشت آن دیگر با دیوار آشکار مطابقت ندارد؟ نور و کمبود نور می تواند بر حفظ رنگ و سرعت زرد شدن آن تأثیر بگذارد. در مورد زرد شدن به دلیل کمبود نور، کروموفورها مقصر هستند. کروموفورها هنگام خشک شدن رنگ بر پایه روغن تولید می شوند و بخشی طبیعی از فرآیند هستند. کروموفورها با قرار گرفتن در معرض نور تجزیه می شوند. اگر دیوار سفید رنگ شده شما بیشتر اوقات در معرض نور باشد، احتمالا زیبا و سفید باقی می ماند. قسمت‌های پنهان شده در پشت مبلمان احتمالاً از رنگ زرد کروموفورها رنج می‌برند.

رطوبت

رطوبت یکی دیگر از عوامل محیطی رایج زرد شدن رنگ است. اگر مشکوک به نشت آب در این نزدیکی هستید، این اولین سرنخ شماست. سیگار کشیدن در خانه و آشپزی نیز می تواند باعث رها شدن رطوبت در هوا و ایجاد لکه های زرد روی دیوار باشد. رطوبت یکی از دلایل رایج زرد شدن رنگ سفید روی چوب و زرد شدن کابینت های سفید رنگ است، زیرا کابینت ها اغلب در مکان هایی قرار می گیرند که رطوبت بیشتری دریافت می کنند. به عنوان مثال، آشپزخانه ها و حمام ها از جمله مناطقی هستند که بیشتر در معرض رطوبت قرار دارند.

آیا رنگ زرد برگشت پذیر است؟

بله، رنگ زرد بسته به علت تغییر رنگ برگشت پذیر است. اگر رنگ به دلیل کمبود نور زرد شود، اغلب به راحتی برطرف می شود. همانطور که در بالا توضیح داده شد، هنگامی که نور نمی تواند به رنگ برسد، کروموفورها تولید می شوند. اما زمانی که رنگ به نور دسترسی پیدا می کند، کروموفورها شکسته شده و ناپدید می شوند. اگر یک لکه زرد در پشت یک مبلمان پیدا کرده اید، به سادگی مبلمان را جابجا کنید و اجازه دهید نور جادوی خود را اعمال کند. کروموفورها هم توسط نور طبیعی و هم توسط نور مصنوعی تجزیه می‌شوند، بنابراین می‌توانید حتی لامپ‌هایی را رو به رنگ زرد شده نصب کنید تا فرآیند را تسریع کنید. ممکن است در کمتر از یک روز شروع به دیدن نتایج کنید، اما تغییر کامل آن احتمالاً یک پروژه طولانی مدت خواهد بود.

اگر زرد شدن رنگ در اثر رطوبت ایجاد شده باشد، امید به اصلاح نیز وجود دارد. اگر علت رطوبت نشتی است، آن نشتی را پیدا کنید و آن را برطرف کنید، سپس ناحیه لکه‌دار را سمباده بزنید. روی لکه را با پرایمر ضد لکه در سایه ای که با بقیه رنگ شما همخوانی دارد رنگ کنید.

سایر لکه ها که در اثر پخت و پز یا سیگار ایجاد می شوند را می توان توسط یک متخصص یا با استفاده از مخلوط تری سدیم فسفات و آب از بین برد.

در صورت لزوم از رنگ های پایه آب استفاده کنید

اگر روش‌های بالا برای شما جواب نداد، احتمالاً رنگ زرد شما به دلیل اکسید شدن طبیعی دیوارهای رنگ‌شده با روغن شماست. یک راه ساده برای پوشاندن آن، رنگ آمیزی مجدد با استفاده از رنگ پایه آب است.