رنگ آمیزی دیوار به سادگی انتخاب قلم مو و رنگ و شروع نقاشی نیست. برای اینکه رنگ را به خوبی انجام دهید و از ماندگاری طولانی رنگ اطمینان حاصل کنید، نیاز به آماده سازی سطح  قبل از رنگ آمیزی دارید. سطح شما قبل از اعمال اولین لایه رنگی نیاز به آماده سازی و پوشش زیرلایه دارد. برای این کار، باید بررسی کنید که آیا قبل از اولین لایه رنگ، نیاز به استفاده از پرایمر یا سیلر رنگ یا رنگ زیرلایه یا رنگ ضد آب و هوا دارید یا خیر.

سطح ضد آب

زیرا این امر مستقیماً بر ضربه های نهایی رنگ و نحوه ظاهر آن پس از خشک شدن رنگ تأثیر می گذارد. بنابراین در اینجا به شما یاد خواهیم داد چگونه یک سطح ضد آب برای رنگ آماده کنید. پرایمر، سیلر رنگ و رنگ زیرلایه چیست و چرا باید از آنها استفاده کرد.

رنگ پرایمر

رنگ پرایمر زمانی که قبل از رنگ آمیزی مستقیماً روی سطح اعمال می شود به عنوان رنگ ضد آب عمل می کند. پوشش رنگ پرایمر چسبندگی خوبی به لایه رویی با زیرلایه می دهد. همچنین به عنوان یک درزگیر عمل می کند زیرا از سطوح در برابر رطوبت محافظت می کند و همچنین در صورت استفاده بر روی سطح فولادی از زنگ زدگی جلوگیری می کند. به علاوه، از فرورفتن رنگ نیز جلوگیری می کند.

قبل از اعمال رنگ پرایمر، سطح را تمیز کنید

برای اطمینان از بهترین عملکرد پرایمر، مطمئن شوید که سطح به درستی تمیز شده است. برای این منظور سطح را 24 ساعت قبل از استفاده از اولین لایه پرایمر با کمک یک پارچه مرطوب بشویید تا تمام رسوبات گرد و غبار از بین برود.

اگر هر گونه سوراخ و ترک در سطح وجود دارد، قبل از اعمال اولین پوشش رنگ ضد آب، مطمئن شوید که آنها را با بتونه پر کنید.

رنگ آمیزی روی سطوح رنگ براق دشوار است، بنابراین اگر سطح براق است، آنها را سمباده بزنید تا سطح بهتری ایجاد شود که می تواند چسبندگی خوبی به رنگ بدهد.

سیلر رنگ

سیلر رنگ برای ایجاد بستری برای پرایمر قبل از اعمال آن روی سطح پایه اعمال می شود. به منظور ایجاد چسبندگی خوب بین بستر و پرایمر استفاده می شود. و همچنین، اگر روی سطحی که برای کار مستقیم رنگ آمیزی نامناسب است اعمال شود، ایده آل عمل می کند. یا اگر سطح متخلخل است، استفاده از رنگ سیلر کار رنگ را آسان می کند. علاوه بر این، می توان از آن برای آب بندی و همچنین محافظت از سطح رنگ شده در برابر لکه استفاده کرد.

رنگ زیرلایه

رنگ زیرلایه برای بهبود پیوند بین پرایمر یا سیلر رنگ و لایه رویی رنگ استفاده می شود. برای این منظور قبل از لایه اولیه رنگ اعمال می شود. همچنین خواص رنگ های پرایمر و سیلر مانند ضد رطوبت بودن و یکنواخت کردن سایر عیوب کوچک را تقویت می کند و به داشتن یک سطح ضد آب کمک می کند.